Imers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


W E L C O M E
 
HomePortaliLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

 

 Gül: Do të ndihmojmë njohjen e Kosovës nga vendet islamike

Go down 
AuthorMessage
Dinn.Y

Dinn.Y


Numri i postimeve : 60
Registration date : 2008-12-27

Gül: Do të ndihmojmë njohjen e Kosovës nga vendet islamike Empty
PostSubject: Gül: Do të ndihmojmë njohjen e Kosovës nga vendet islamike   Gül: Do të ndihmojmë njohjen e Kosovës nga vendet islamike Icon_minitimeThu Jan 08, 2009 3:24 am

Gül: Do të ndihmojmë njohjen e Kosovës nga vendet islamike Dd10

Presidenti turk, Abdullah Gül, gjatë takimit që ka zhvilluar me kryeparlamentarin Jakup Krasniqi, të martën në Ankara, është shprehur i sigurt se bashkëpunimi dhe marrëdhëniet mes Turqisë dhe Kosovës do të thellohen, dhe se komuniteti turk në Kosovë dhe qytetarët turq me origjinë shqiptare në Turqi, duhet të luajnë rolin e urës lidhëse midis dy vendeve.
“Ne do të vazhdojmë të bëjmë punën tonë për njohjen sa më të gjerë të Republikës së Kosovës”, ka thënë Gül, duke premtuar se do të vendi i tij do të vazhdojë të organizojë kontakte miqësore midis Kosovës dhe vendeve nga të cilat kërkohet njohja. “Fokusim yni do të jenë sidomos vendet islamike”, ka premtuar presidenti turk.

Ndërkaq Krasniqi ka thënë se Republika e Kosovës dëshiron të thellojë marrëdhëniet me Republikën e Turqisë në të gjitha fushat, si partner strategjikë, në dobi të interesave reciproke, të miqësisë midis dy popujve tanë dhe të bashkëpunimit e të paqes në rajon.

Ai po ashtu ka kërkuar nga presidenti turk që, Turqia si një vend i madh dhe me kredibilitet të lartë ndërkombëtar, të ndikojë të miqtë e saj të shumtë, sidomos në botën islamike, për njohjen sa më të shpejtë dhe më të gjerë të Republikës së Kosovës, për t’ i bërë të mundur kështu hyrjen e saj në familjen e madhe të Kombeve të Bashkuara dhe në organizata të tjera politike e financiare ndërkombëtare.

Delegacioni nga Kosova, të cilit i ka prirë kryeparlamentari Krasniqi është takuar edhe me kryeministrin e Turqisë, Tayyip Erdoğan dhe kryetarin e Parlamentit turk, Koksal Toptan, nga të cilët po ashtu kanë marrë garanci se shteti turk do të angazhohet për të ndihmuar Kosovën në të gjitha sferat, sidomos rreth njohjes së mëtutjeshme të saj dhe zhvillimit ekonomik.

Përveç takimeve me krerët me te larte te institucioneve te Republikës se Turqisë delegacioni i Kosovës është takuar edhe me përfaqësues te shoqatave te shqiptareve ne Ankara si dhe me komunitetin shqiptar qe jetojnë dhe veprojnë ne Ankara dhe me gjerë në Turqi.
Back to top Go down
 
Gül: Do të ndihmojmë njohjen e Kosovës nga vendet islamike
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Jeremiq: Shtohen presionet për njohjen e Kosovës
» Vendet aleate na japin forcë
» Tërësia dhe sovraniteti i Kosovës, të paprekshme
» Pavarësia e Kosovës, e vërteta më e madhe e 2008
» Serbia duhej të bisedojë për veriun e Kosovës

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Imers :: Diskutime Të Ndryshme :: Lajme/News-
Jump to: