Imers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


W E L C O M E
 
HomePortaliLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

 

 Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave?

Go down 
AuthorMessage
*MaxiHack*
Admin
*MaxiHack*


Numri i postimeve : 79
Age : 31
Registration date : 2008-12-26

Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave? Empty
PostSubject: Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave?   Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave? Icon_minitimeMon Dec 29, 2008 3:47 am

Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave? Kevinm11

1.Kevin Mitnik - Ministria e drejtësisë e SHBA e kishte shpallur atë kohë si kriminelin kompjuterik më të kërkuar të të gjitha kohërave. Kur i kishe 12 vjet kishe gjetur mënyrën se si të mashtrojë "Punchcard" sistemin që atë kohë përdornin autobusat, dhe Mitnik e kishte shfrytëzuar për tu vozitur pa pagesë nëpër Los Angeles. Në shkollën e mesme mirrej me mashtrime telefonike. Mashtrimin e parë më të madh, ku kishte përfituar me miliona dollarë e kishte kryer në vitin 1979. Një kohë kishte filluar edhe ta përgjonte FBI, cka kishte konstatuar se ai ishte gabimi më i madh i tij. Ishte arrestuar dhe burgosur për 5 vite. Sot ai mirret me
mbrojten në internet tek disa firma më të mëdha në botë.

Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave? Jonath11

2. Jonathan James - Është njëri ndër të parët e akuzuar për hakerizëm edhe atë si 16 vjeçar. Kishte arritur të futet në Ministrinë e mbrojtjes së SHBA duke i infektuar me "trojan". Disa herë ishte kyqur edhe në serverat e NASA. Ndër shumë denimet, ai ishte gjykuar edhe me ndalimin e përdorimit të kompjuterit.

Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave? Kevinp11

3. Kevin Poulsen - i njohur edhe si Dark Dante i cili me aktivitetet e tija kriminele me kompjuter kishe fotuar një "Porsche", duke i marrë të gjitha linjat telefonike, 102, në një radio stacion në Los Angelos, kusht i cili për të fituar çmimin Porsche. Zyrtarisht njihet edhe si i vetmi Haker i cili ka arritur të hyjë në bazën e FBI. I arrestuar edhe i gjykuar me 5 vejt burgim. Pasi doli nga burgu, ndihmoi policinë për të zbuluar dhe kapur pedofilët në internet.

Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave? Linust11

4. Linus Torvalds - Njëri ndër themeluesit e sistemit operativ me emër të njejtë "Linux", i cili edhe ka marrë emrin e tij. Për dallim nga të tjerët, ai dijen e tij nuk e ka përdorë për të përfituar materlialisht, por përdorusve t'i ofrojë një sistem operativ pa pagesë, çka dhe "Linux" është. Bën pjesë në vizionarët kompjuterik të cilët me ndikimin e tyre kanë përparuar shumë teknologjinë kompjuterike.
Back to top Go down
https://imers.albanianforum.net
 
Cilët janë Hakerat më të njohur të gjitha kohërave?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Imers :: Panelli i Kontrollit :: Të Fundit-
Jump to: